Inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła myślenie wielu osób o energetyce w Europie. Jeszcze niedawno na gaz ziemny często patrzono jak na korzystne paliwo przejściowe w tranzycji na odnawialne źródła energii. Dziś przede wszystkim kojarzy się on z uzależnieniem od Rosji.

Według sondaży nawet 70% Niemców popiera odroczenie procesu wygaszania elektrowni jądrowych, a według analizy przygotowanej przez belgijski think tank Breugel, odłożenie w czasie likwidacji elektrowni jądrowych mogłoby rocznie zapewnić Europie ilość energii równą ⅔ polskiej produkcji elektryczności.

Czy podejście do energetyki jądrowej w Europie ulegnie zmianie? Nad tym właśnie zastanawiamy się w tym odcinku podcastu.

Gościem jest Adam Błażowski – inżynier i publicysta od 15 lat zajmujący się efektywnością energetyczną. Doradza w branżach Smart City, Clean Tech, rozproszonej energetyki odnawialnej, oraz energii jądrowej. Zajmuje się też aktywizmem klimatycznym, ze szczególnym uwzględnieniem głębokiej dekarbonizacji gospodarki (czyli elektryczność, ale także transport, rolnictwo, ogrzewanie). Razem z grupą specjalistów od ochrony przyrody promuje ekologię pragmatyczną, opartą na dowodach i najlepszej dostępnej wiedzy naukowej, w ramach Fundacji FOTA4Climate.