Kraje najbardziej dotknięte kolonialną przeszłością to bardzo często kraje, który będą borykać się – lub już się borykają – z najbardziej dotkliwymi skutkami zmian klimatu. Skuteczną adaptację utrudnia jednak piętno kolonializmu, które do dziś rzutuje na poziom życia i zamożność tych krajów. Zwłaszcza, że zwykle próżno szukać wsparcia ze strony dawnych metropolii, a dominacja polityczna została często zastąpiona przez dominację ekonomiczną ze strony krajów Globalnej Północy.

W tym odcinku przyglądamy się temu zjawisku na przykładzie Karaibów. W jaki sposób wyspy takie jak Jamajka, Barbados, Trynidad, Dominikana czy inne kraje regionu już dziś cierpią w związku ze zmieniającym się klimatem? Jakie działania podejmują by dostosować się do tej sytuacji? I jaka jest rola turystyki w tej całej sytuacji?

Moim gościem jest dr Bartosz Wójcik – adiunkt dydaktyczny w Katedrze Lingwistyki Stosowanej Uniwesytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, znawca kultury Karaibów, który wspólnie z Olgą Godlewską prowadzi poświęcony literaturze karaibskiej Podcast Zamorski.

Dodatkowe linki i materiały

Jeżeli zainteresowała Was ta rozmowa to gorąco zachęcam do sprawdzenia Podcastu Zamorskiego, w którym Bartosz Wójcik wspólnie z Olgą Godlewska opowiadają o literaturze karaibskiej. I nawet jeżeli nie jesteście miłośnikami literatury, ale ciekawią Was Karaiby bądź takie zagadnienia jak historia niewolnictwa lub różnic rasowych to na pewno znajdziecie w tym podcaście coś dla siebie.

Ponadto zachęcam do zapoznania się z dodatkowymi materiałami zarekomendowanymi przez Bartka, powiązanymi z wątkami poruszanymi w odcinku:

  • “Carbon Bomb” – film dokumentalny o Gujanie i przemyśle paliw kopalnych: