W naszym kraju w wiele miejsc nie jest łatwo dojechać inaczej niż własnym samochodem. Spalanie całych baków paliwa w autach wiozących kilka – lub najczęściej – tylko jedną osobę to jednak bardzo niewydajny sposób przemieszczania się i stawianie na taką formę komunikacji bardzo utrudniania nam ograniczanie emisji gazów cieplarnianych w transporcie. A to tylko jeden z powodów dla których powinniśmy postawić na zdecydowany rozwój transportu zbiorowego. Jakie są inne powody i dlaczego jeszcze wykluczenie transportowe powinno nas martwić? Jak sprawić by ludzie chętnie wybierali niskoemisyjne sposoby przemieszczania się? Usłyszycie o tym w rozmowie z Barbarą Jędrzejczyk i Adamem Orzechowskim – aktywistami ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

W odcinku rozmawiamy także o warszawskich rowerowych absurdach, o tym jak powszechne jest w naszym kraju zjawisko wykluczenia transportowego, jak również o tym, że transport zbiorowy patrafi ratować życia w sytuacji konfliktu zbrojnego. 

Odcinek jest też dostępny do odsłuchu na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcasts i innych platformach podcastowych.

Raporty autorstwa “Miasto Jest Nasze” wspomniane w odcinku:

Wykluczenie transportowe w województwie mazowieckim

Rowerowe absurdy w Warszawie

Rekomendacje książkowe:

Jan Gehl “Życie między budynkami”

Andrzej Bobkowski “Szkice piórkiem”

Pozostałe linki:

Emisje gazów cieplarnianych z podziałem na sektory, Our World in Data (dane wspomniane na początku odcinka): https://ourworldindata.org/emissions-by-sector