Tempo znikania dzikich gatunków jest obecnie tak duże, że naukowcy mówią, że jesteśmy w trakcie szóstego wielkiego wymierania. Poprzednim razem gatunki znikały w takim tempie u kresu ery dinozaurów. Do głównych przyczyn tego stanu rzeczy należy kurczenie się terenów, na których dzika przyroda może funkcjonować, a to z kolei wynika z tego jak wielkie połacie Ziemi zajmuje na swoją działalność człowiek. Przede wszystkim są to tereny rolnicze, w szczególności te wykorzystywane na pozyskiwanie mięsa ze zwierząt.
Może się to jednak zmienić za sprawą gwałtownego rozwoju technologii laboratoryjnego pozyskiwania białek zwierzęcych. Takie mięso jest dziś tańsze niż kiedykolwiek, ale czy może ono całkowicie zastąpić zwierzęta hodowlane? Jakie działania muszą zostać podjęte aby taki scenariusz się zrealizował i by ludzkość mogła dać ekosystemom niezbędne wytchnienie, a przy okazji zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych? O tym rozmawiam z dr Bogną Borowiec z fundacji FOTA4Climate – koordynatorką kampanii Reboot Food prowadzonej przez koalicję organizacji ekologicznych RePlanet.
Zmiany klimatu to prawdopodobnie największe wyzwanie z jakim kiedykolwiek musiała się zmierzyć ludzka cywilizacja. By skutecznie na nie odpowiedzieć, nie możemy się jednak ograniczyć do prostych postulatów z rodzaju „just stop oil” czy „keep it in the ground”. Potrzebne są dużo głębsze zmiany obejmujące nie tylko energetykę, ale też gospodarkę, systemy opieki społecznej, przyjęty model globalizacji czy kształt współczesnego kapitalizmu. Co dokładnie musi się zmienić i jak do tego doprowadzić? O tym wszystkim usłyszysz w podcaście Zrównoważony Rozwój.
Tempo znikania dzikich gatunków jest obecnie tak duże, że naukowcy mówią, że jesteśmy w trakcie szóstego wielkiego wymierania. Poprzednim razem gatunki znikały w takim tempie u kresu ery dinozaurów. Do głównych przyczyn tego stanu rzeczy należy kurczenie się terenów, na których dzika przyroda może funkcjonować, a to z kolei wynika z tego jak wielkie połacie Ziemi zajmuje na swoją działalność człowiek. Przede wszystkim są to tereny rolnicze, w szczególności te wykorzystywane na pozyskiwanie mięsa ze zwierząt. Może się to jednak zmienić za sprawą gwałtownego rozwoju technologii laboratoryjnego pozyskiwania białek zwierzęcych. Takie mięso jest dziś tańsze niż kiedykolwiek, ale czy może ono całkowicie zastąpić zwierzęta hodowlane? Jakie działania muszą zostać podjęte aby taki scenariusz się zrealizował i by ludzkość mogła dać ekosystemom niezbędne wytchnienie, a przy okazji zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych? O tym rozmawiam z dr Bogną Borowiec z fundacji FOTA4Climate – koordynatorką kampanii Reboot Food prowadzonej przez koalicję organizacji ekologicznych RePlanet.
Strona odcinka: https://www.zrownowazonyrozwoj.org/mieso-laboratorium/
Wesprzyj podcast Zrównoważony Rozwój: https://buycoffee.to/zrownowazonyrozwoj
Linki i dodatkowe materiały
- Białka dla całego świata można wyprodukować na powierzchni mniejszej od Londynu – krótki artykuł Bogny o tym dlaczego rolnictwo potrzebuje nowych technologii
- Reboot Food – strona kampanii Reboot Food
- Reboot Food: The Full Report – raport autorstwa RePlanet o tym w jaki sposób możemy i powinniśmy zmienić światowy system żywnościowy
- Daily meat consumption per person, 1990 to 2020 – dane z serwisu Our World in Data dotyczące zmiany spożycia mięsa w poszczególnych krajach od 1990 roku
- Breakdown of global land use today – dane z Our World in Data dotyczące współczesnego wykorzystania lądów; procentowy podział możecie obejrzeć też na poniższym diagramie: